כתר חרסינה

הכול על כתרי חרסינה לשיקום השיניים

בניגוד לבעיות רפואיות באזורים אחרים בגוף, כאשר השיניים שלנו פגועות או חסרות – קשה מאוד להסתיר או להתעלם מכך. השיניים האנושיות משרתות כידוע לא רק צורך פונקציונלי – הן גם "כרטיס הביקור" שלנו כשאנחנו פוגשים אנשים ומברכים אותם בחיוך. לכן, כאשר מופיעה בהן בעיה כלשהי, רבים ירצו לפתור אותה בהקדם האפשרי וללא דיחוי.

כתר חרסינה
כתר חרסינה

כתרים לשיניים הן הדרך הטובה ביותר לתקן פגמים שנוצרו בהן ולאפשר לכם לחזור לחייך ללא חשש. כיום יש ברשות המומחים בתחום מגוון רחב ביותר של כתרים מסוגים שונים, שמתאימים לצרכים רבים ומספקים פיתרון לבעיות מגוונות. כדי להיות בטוחים שאתם מקבלים את הטיפול המתאים לכם ביותר, הנה כל המידע שחשוב לדעת על החומרים שמהם מיוצרים הכתרים, אופן הטיפול וכל הפרטים החיוניים שכדאי לדעת לפני הביקור במרפאה:

באילו מקרים נדרש השימוש בכתר לשיניים?

כתרי חרסינה, כמו גם כתרים מסוגים שונים, משמשים כאמור לטיפול בשורה של בעיות רפואיות ואסתטיות בחלל הפה, ובהן: שברים או חבלות.

כאשר חלק מהשן נפגע ונשבר, הכתרים מאפשרים להשלים אותו ולהחזיר לשן את המראה האסתטי והבריא שלה.

אמצעי משלים לטיפול שורש

לאחר טיפול שורש נדרש לכסות בחזרה את השן שבה הוא התבצע והכתר מסייע לעשות זאת בקלות וביעילות.

תיקון צורה לשן בעייתית.

אם השן חדה מדי, פגומה או בעלת צורה שאינה אסתטית, ניתן לתקן את הבעיה בעזרת כתר משלים.

כיסוי לשתלים.

כאשר שן חסרה, נדרש טיפול מעט מורכב יותר שמתחיל בהתקנת שתל, מעין בורג שמוחדר לתוך החניכיים, ומסתיים לאחר כמה חודשים בהנחת כתר קבוע שמהווה תחליף לשן עצמה.

הגנה על שיניים חלשות.

כאשר השן קטנה ושברירית מהרגיל – הכתר יכול לחזק אותה ולמנוע שברים וסדקים בעתיד.

טיפול משלים לסתימות.

אם אין מספיק חומר שן כדי לבצע סתימה רגילה, הכתר יכול לעבות אותה, למנוע סיבוכים במהלך הטיפול ולשפר את תוצאותיו.

אילו סוגי כתרים קיימים?

בעבר, רוב הרופאים השתמשו בכתרים מסגסוגות של מתכות כמו זהב או פלטינה. אלו חומרים עמידים ואיכותיים שמחזיקים מעמד לתקופה ארוכה, אך הצבע שלהם כידוע בולט ולא אסתטי בכלל. לכן, כיום הנטייה היא להעדיף כתרים שעשויים מחרסינה מלאה או מצופים בחרסינה. זאת מכיוון שהחומר הזה דומה בהרכבו ובצבע שלו לשן האנושית. אלו הסוגים המרכזיים של הכתרים שמשלבים חרסינה:

כתרים מחרסינה מלאה

אלו כתרים שמשתלבים בצורה מושלמת עם השיניים האנושיות מבחינה אסתטית, אך הם בדרך כלל רגישים יותר לפגיעות בהשוואה לכתרי המתכת. לכן בדרך כלל נעדיף להשתמש בהם לטיפול בשיניים הקדמיות שסופגות פחות לחצים בלעיסה, אם כי ניתן להניח אותם גם על השיניים האחוריות בצירוף של קיבוע מתכתי או גשר.

כתר משולב: חרסינה ומתכת

זהו כתר שמכיל בבסיסו מתכת ומצופה בחרסינה. בכך הוא מאפשר ליהנות מהיתרונות של שני החומרים האלו – מצד אחד העמידות של המתכת ומהצד השני המראה האסתטי של החרסינה.

כתר המשלב חרסינה וזירקוניה

זירקוניה היא מתכת אצילה שנחשבת איכותית יותר ממתכות אחרות ומפחיתה תופעות אפשריות של רגישות בשיניים או שינוי בצבע החניכיים שעלולות להופיע בתגובה לכתר ממתכת. השילוב שלה עם החרסינה יוצר כתר עמיד שמשתלב בצורה מצוינת עם השן הקיימת. עם זאת, הטיפול הזה נחשב יקר יותר מטיפולים אחרים בתחום.

כתר EMAX

זהו סוג חדשני של כתרים לשיניים, אשר עשויים מחרסינה דחוסה שמשלבת בתוכה ליתיום וחלקיקים של קרמיקה. השילוב הזה נועד לאפשר לכתר לעמוד בלחצים גבוהים ביותר ומתאים למי שסובלים מנזקים משמעותיים בשיניים. גם אלו כתרים שנחשבים יקרים יותר, אך הם איכותיים, עמידים וחזקים במיוחד.

איך מתבצע תהליך הטיפול?

בשלב הראשון יהיה עליכם להגיע לאבחון במרפאה, שבו תתבצע הערכה מדוקדקת של מצב חלל הפה שלכם ויומלץ על הטיפול המתאים ביותר לשיקום חלל הפה. בשלב הראשון תתבצע מדידה של השן או השיניים שלהן נדרשת ההשלמה. המדידה הזאת מתבצעת על ידי נשיכה של תבנית שנשלחת למעבדה לצורך הייצור של הכתר. במקרים מסוימים ניתן יהיה לבצע הדמיה ממוחשבת של חלל הפה שנעשית ללא השימוש בתבנית הפיזית.

לאחר ייצור הכתר, יידרש הרופא לבחון האם הוא אכן מתאים לשן שאותה יש לשקם. כדי לעשות זאת, הרופא ייקח את השתל ויבחן בפועל האם הוא מתאים לפיו של המטופל. אם אכן קיימת התאמה, ייבחר הצבע שישתלב בצורה הטובה ביותר עם השיניים וייקבע תור לשלב המרכזי בתהליך.

השלב הזה משתנה בהתאם לצורך הייחודי של המטופל. אם קיים צורך בהשתלת שיניים, תחילה יהיה צורך להחדיר את השתל עצמו לחלל הפה ולחבר אליו כתר זמני ורק לאחר כמה חודשים ניתן יהיה להחליפו בכתר קבוע. אם נדרש חיבור של כתר בלבד לשן קיימת, ראשית הרופא יקטין אותה מעט בעזרת קידוח ממוקד על מנת לנקות אותה ולאפשר התאמה מדויקת של הכתר אליה.

הטיפול מתבצע ברוב המקרים בהרדמה מקומית, אם כי במקרים מסוימים ניתן לשקול טשטוש עמוק, בייחוד בקרב מטופלים שחוששים מאוד מהליכים כאלו.

איך נראית ההחלמה מהטיפול ולמה לצפות במהלכה?

בימים שאחרי טיפול הנחת הכתרים ייתכן כי תרגישו אי נעימות ונפיחות בחלל הפה ולעיתים אף לחץ. אלו תופעות שאינן מזיקות וצפויות לחלוף במהרה. עם זאת, מומלץ להצטייד בימים האלו במשככי כאבים ולהימנע מפעילות מאומצת. ייתכן כי בתקופה הזאת תרגישו גם רגישות בשיניים במגע עם מאכלים או משקאות חמים או קרים מאוד.

לכמה זמן מחזיקים כתרי חרסינה?

כתרים מהדור החדש יכולים להחזיק מעמד למשך שנים ארוכות ובמקרים רבים אף לכל החיים. תוחלת החיים של הכתר תלויה בחומר שממנו הוא עשוי, באיכות הטיפול, במיומנות של הרופא שביצע אותו אך גם, חשוב לזכור, במטופל עצמו.

ככל שתקפידו להגן על הכתר ולשמור על הבריאות הכללית של חלל הפה, כך תבטיחו שמירה על הכתר לתקופה ארוכה יותר ותימנעו מבעיות נוספות שעלולות להופיע בחלל הפה ולסכן את השיניים שלכם.

כדי לעשות זאת חשוב לצחצח שיניים לפחות פעמיים ביום, להגיע לביקורים קבועים אצל השיננית ורופא השיניים בכל כמה חודשים ולהימנע מפעולות שמסכנות את השיניים כמו לעיסת מזונות קשים, חריקת שיניים ואכילת מזונות חומציים או עתירי סוכרים.

אם אתם מבחינים בסדקים או בשברים בכתר – יש לפנות בהקדם למרפאה לצורך תיקון שלהם. התעלמות מהבעיה עלולה להצריך בעתיד טיפול כואב ויקר יותר ולכן חשוב לטפל במקרים כאלה כמה שיותר מהר. גם אם הכתר רופף, הדבר עלול לאפשר ריכוז של חיידקים בסביבה שלו, דבר שיכול לגרום לעששת ולדלקות חניכיים. גם במקרה כזה יש לפנות בהקדם לרופא המטפל.

עלות כתרי חרסינה

כיום חלק ניכר מהכתרים המיוצרים ברחבי העולם מכילים מתכות כלשהן שמספקות לכתר עמידות והגנה וכן ציפוי חרסינה שדומה בהרכבו ובגוון שלו לאלו של השן האנושית. מחירם של כתרים כאלו משתנה בהתאם לחומר הנבחר, המורכבות של הטיפול, מיקום הכתרים והצורך בטיפולים נוספים. עם זאת, המחיר של כתר מתכת בציפוי חרסינה בדרך כלל עומד בין 1,500 ל-2,800 שקלים. כתרי זירקוניה, אשר מיוצרים מחומר קשיח ועמיד יותר בטכנולוגיה של חריטה ממוחשבת תלת ממדית, הם כמובן יקרים ואיכותיים יותר מכתרי המתכת בציפוי חרסינה. לכן מחירם של הכתרים האלו יכול לנוע בין 3,000 ל-4,000 שקלים. אם יש צורך בהרכבת כתר על גבי שתל, מחירו של הכתר בלבד עשוי לנוע בין 1,800 ל-3,000 שקלים לטיפול.

הכתר נפל – מה עכשיו?

הדבר הראשון והחשוב ביותר שכדאי לעשות כשהכתר נופל הוא לנסות להחזיר אותו למקום בעצמכם – בעדינות ובלי להפעיל כוח בשום צורה. אם הוא אינו נשאר במקומו, ניתן לשקול להדביק אותו בעצמכם בעזרת מסטיק לעוס בחלקו הפנימי. אם זה לא מתאפשר, שימרו אותו במקום שלא יאבד. בין אם הצלחתם להחזיר את הכתר למקומו ובין אם לא – חשוב לפנות כמה שיותר מהר למרפאת השיניים לצורך טיפול חירום להחזרת הכתר. ככל שתתעכבו, השיניים עלולות לזוז ממקומן ויהיה קשה יותר להחזיר את הכתר בשלב מאוחר יותר. בחנויות פארם ניתן גם לרכוש ערכה ייעודית שתסייע לכם להדביק את הכתר באופן זמני אל השן המשוחזרת עד שתגיעו למרפאת השיניים. חשוב להיוועץ עם רוקח ולבחור בערכה שהכי מתאימה לצרכים שלכם. שוב נדגיש שחשוב לזכור כי מדובר בפיתרון זמני בלבד ועדיין נדרשת פנייה מהירה למרפאה. את ערכות ההדבקה ניתן לרכוש ללא מרשם רופא.

מתי נדרשת החלפה של כתרים בשיניים ואיך היא מתבצעת?

לעיתים, הכתרים יכולים להחזיק לכל החיים, אך ישנן סיבות רבות שעשויות לעורר את הצורך להחליפם. במקרים מסוימים, אנשים סובלים מנסיגת חניכיים שגורמת להופעת פס כהה ובולט לעין בקו החניכיים. לעיתים גם צבע הכתר עצמו משתנה וכבר אינו משתלב בצורה נכונה עם הצבע של שאר השיניים. בנוסף, עם השנים עלולות להתפתח בעיות דנטליות כמו עששת או דלקות מתחת לכתר עצמו. במקרה כזה נדרשת הסרה של הכתר לצורך תיקון הבעיה ומניעת נזק נוסף בעקבותיה. אם זיהיתם אחת או יותר מהבעיות האלו בחלל הפה שלכם – חשוב לפנות בהקדם למרפאת השיניים לצורך אבחון מעמיק ומדויק. לאחר מכן תתגבש המלצה לצורך המשך הטיפול. תהליך החלפת הכתר אינו שונה מתהליך ההנחה של הכתר המקורי. כמובן שיהיה עלינו להסיר את הכתר הישן, לתקן את הבעיה הדנטלית שהתפתחה במידה והיא קיימת ורק אז לבחור בכתר חדש לשחזור השן. ייתכן כי נמליץ לשקול שימוש בחומר איכותי ועמיד יותר כמו זירקוניה שיפחית את הסיכוי לטיפולים נוספים בעתיד.